Apró ötletek


Vissza az előző oldalra

 

1. Biztonsági fémcsík: Gyűjtők rémálmaiba illő eset, ha a növények névtáblája olvashatatlanná válik. A problémát egy időtálló biztonsági azonosító matricával kiküszöbölhetjük. Ehhez én alumínium sörös dobozok hengerpalástját használom, melyet ollóval vágok ki, majd a lemezt kiegyenesítem. Ezután kiszuperált mechanikus írógépbe fűzöm be, és azzal írom rá a növény egyedi azonosító kódját. Mivel az írógép nem hagyna elég mély nyomot az alumínium lemezen, kicsit rásegítek egy csavarhúzó szárral és egy 5 dekás kalapáccsal. Tartottam tőle, hogy az írógép nem sokáig bírja a strapát, ezért beszereztem lomtalanításnál egy tartalékot. Tévedtem, az írógép már 20 éve jól működik. A festékszalagot persze ki kell belőle venni. Egy lemezre kb. 30 azonosító írható amit azután ollóval darabokra vágok, és a növények földjébe teljesen belenyomok. Most már nincsenek rémálmaim.


2. Hulladék újrahasznosítás: Bár egy-egy konténer (műanyag virágcserép) megvásárlása nem nagy összeg, kicsit elképedtem amikor kiderült, hogy az Escobaria-ház teljes kiszerelése mennyibe került. Tudom, sok helyen forgalmaznak termesztők részére olcsó fekete konténereket, ezek hajszálvékony fala miatt nagy nyomás nehezedik kavicsba ágyazva a termesztő közegre, ráadásul vannak karógyökeret növesztő fajok, amihez mély de kis átmérőjű cserepek kellenek. Utolsó érvként pedig az szolgált, hogy a legolcsóbb megoldásokra specializálódtam. Sokat gondolkodtam, miként lehetne a vissza nem váltható ásványvizes palackokat konténerek gyártására felhasználni. A fő problémám az volt, hogy szimplán használva a faluk túl vékony, kettőt összenyomva viszont azonos méretük miatt a belső csúnyán meggyűrődik. A megoldást olyan csomagolás kínálta, ahol kiderült, hogy kétféle palackban kerül forgalomba. Az egyiken a címke alatt 3 borda van (ez mehet kívülre), a másik típusnál négy (ez kerül belülre). Gyűrődés nélkül egybenyomhatók. Természetesen előbb mindkettőn vízelvezető lyukakat vágok, ami a bordázott aljukon nagyon egyszerű dolog. 1 perc alatt konténerré aprítom a flakonokat, melyek így duplán elég szilárdak.


3. Névtáblák: Legolcsóbb megoldásnak a büfés keverőpálcák bizonyultak, de ezek hiányában használtam már egyszer használatos műanyag késeket százas csomagban. Ezeket persze nem árt ollóval némileg formázni. Utóbbiak főleg szabadföldi ideiglenes telepítésekben alkalmasak. Probléma volt, hogy a feliratok könnyen letörölhetők. Ha finom csiszolóvászonnal (smirgli) megérdesítjük a felületet, HB-s ceruzával eléggé maradandót alkothatunk. Sajnos tűző napon 2-3 év alatt törékennyé válnak, és gyomlálás közben törnek is, ezért mindig tartok magamnál néhány előre felcsiszolt pálcikát és ceruzát.


4. Vetés: Magok csírázása közben sok gondot okozhatnak a kártékony gombák. A probléma elkerülhető, ha a vetés talaját sterilizáljuk. Ehhez kell egy mikrózást jól tűrő olcsó edény, lehetőleg átlátszó tetővel. Nekem az alábbi termék vált be leginkább. A tisztára mosott dobozról eltávolítom az alufólia minden darabkáját, aljára vízelvezető nyílásokat készítek. Betöltöm a nedves kaktuszföldet, tetejére lyukakat készítek, helyére pattintom, aztán irány a mikró: 2 perc 750 watton. Csak arra kell vigyázni, hogy teljes kihűlésig ne vegyük le a tetejét, mert a pereme kisimul, nem fog jól zárni. Néha a tető a nagy meleg miatt kissé behorpad, ilyenkor még képlékeny állapotban pl. egy fogpiszkálóval ki lehet a lyukak pereménél fogva húzatni. Kihűlés után rászórom a csávázott magokat, azután világos meleg helyen minden megy a maga rendjén. Hetekig ki sem nyitom, amíg nedvesíteni nem kell.


5. Oltógép: Kezdőknek és akik kicsiben csinálják. Nincs bosszantóbb, mint amikor a vágyott és ráadásul fagytűrő növényt hitvány fagyérzékeny Cereusra oltva vásárolhatjuk meg. Ilyenkor oltani kell, pl. Opuntia compressa-ra, de az sem árt, ha az oltás sikeres. Kipróbáltam én már mindent, de mindig volt veszteség. Kertészetben persze nem lényeg az egy-két darab, de nekem csak az az egy van! Biztos módszer kell, súrolva a 100%-ot. Íme a csúnyácska, maradékokból összetákolt csoda!

Éppen a Nap se süt, de a lényeg látszik. Tetőlécekből szögelt keret, masszív, a cserepet rögzítő alja, oldalt egy-egy furatban csúsztatható 200-as szög az alany szükség szerinti megtámasztására, gumiharangban végződő nyomorúd, ami a nemes tetejét teljesen körbefogja, egyenletesen nyomja, a tetején a tálca, amire éppen olyan nehéz könyvet teszek, ami a biztos forradáshoz szükséges, de a nemest nem lapítja ki. Zsugorodhatnak összeforrás közben a növények, a szerkezet követi, és ugyanakkora nyomást fejt ki. Ha a szerkezetet egy kis fali polcra tesszük (kutya, macska, gyerek, asszony ellen) jó magasra, és kellően sterilen dolgoztunk, a siker szinte biztos. 1 hét után leveszem a könyvet, 10 nap után kiveszem a szerkezetből, két hétig még nem nagyon feszegetem, csak napfényhez szoktatom az oltványt. Egy óra alatt megterveztem és elkészítettem, ráadásul egy fillért se költöttem.


6. Kaktusz a vodkásüvegben: Sok hajtás jobban gyökeresedik vízben, mint beültetés után. A módszert még nem sok fajjal próbáltam ki, de pl. a Maihuenia poeppigii napos ablakban vagy erkélyen, nyári melegben biztosan gyökereket növeszt, és nincs semmi titkos recept, hormon, meg egyebek. Csak a vizet kell naponta frissre cserélni. Gyakran még virágzik is egyet közben. A módszer addig működik, ameddig a víz nem hűl tartósan 20°C alá, ezért nyáron használom.



7. Névtáblák nagy cserepekbe vagy szabadba: Gravíroztatástól a betonlapkákig sok kipróbált majd elvetett ötlet után a legegyszerűbb bizonyult itt is a legjobbnak. A 30 cm hosszú, 4 cm széles, 1,5 cm vastag keményfa lécek némi lakk és olajfesték segítségével könnyen tartós névtáblává alakíthatók. Fóliában akár 5-6 évig is kifogástalanok maradnak. A fákat kezdetben magam terveztem elkészíteni minőségi keményfából. Szerencsémre végül asztalosra bíztam, így minden ujjam megvan.

Szabadföldi télállós verzió ez a hulladék tetőlécből készült névtábla, melyet csiszolás és festés után benzinben oldott szurokkal is átitatok. A rászögelt lemezt hulladék sörös doboz hengerpalástja adja, a korrózióvédelem érdekében ónbevonatú galvanizált szögeket használok.

Az utóbbi években nálunk is vásárolható lakkfilc (akril), mellyel olvashatóbb és gyorsabb is az írás, mint ecsettel. Nem halványodik el, mint az alkoholos filctoll.


8. Virtuális herbárium, avagy kaktusz a szkenneren: Bár nem minden kaktusznál alkalmazható, néhány rendszertani csoportnál, pl. Opuntia, Cylindropuntia, stb. nagyon jól működik. Egy nézőpontú, méretarányos és minden részletében kellően éles. Preparálásra, tárolásra viszont nincs gond. A kép kiegészíthető hagyományos herbáriumi matricával, virággal, terméssel, és nem kell mindennek egy időben rendelkezésre állni, a képek később is összedolgozhatók. Az elmúlt századok nagy kutatói mit nem adtak volna ilyen lehetőségért, most pedig nem használja senki. Hiba. A habitusképek alapján pl. az Opuntiák általában nem határozhatók meg teljes bizonyossággal.

(Természetesen a gyakorlatban nem kicsinyített képeket használunk.)